Mahfi Eğilmez ve Barış Soydan’dan kara tablo yorumu: Ekonomi durdu…

Merkez Bankası, eylül 2023 dönemine ilişkin ödemeler dengesi verilerini açıkladı. Türkiye’nin cari işlemler hesabında eylülde 1 milyar 876 milyon dolar, altın ve enerji hariç cari işlemler hesabında da 7 milyar 118 milyon dolarlık fazla oluştu.

Erdoğan, TL’deki tarihi gerilemenin de yeni ekonomi modelinin istenen sonucu olduğunu, Çin’in de böyle büyüdüğünü savunmuş, dövizin değeri artınca ithalatın azalıp ihracatın da artacağını öne sürmüştü.

Böylece cari fazla verilecek ve enflasyon da düşecekti. Ama TL değer kaybetmeye, enflasyon yükselmeye devam etti; ihracat ürünleri ithalata bağlı olan Türkiye’de cari açık hedefi de karşılık bulmadı.

Merkez Bankası verilerine göre; 12 aylık cari açık 51,7 milyar dolara geriledi. Cari dengenin gerilemesine rağmen Ekonomist Mahfi Eğilmez, “Büyümenin hız kestiğinin göstergesi” derken ekonomist Barış Soydan ise, “Türkiye ekonomisi durdu” dedi.

‘TÜRKİYE EKONOMİSİ DURDU’

“Faiz artırımları ve kredileri kısıtlayıcı önlemler sonrasında Türkiye ekonomisi durdu” diyen ekonomist Barış Soydan, “Sanayi üretiminden sonra perakende satışlar da Eylül’de aylık bazda daraldı” ifadelerine yer verdi.

‘BÜYÜMENİN HIZ KESTİĞİNİN GÖSTERGESİ’

Ekonomist Mahfi Eğilmez ise, “İlk 9 ayda ödemeler dengesi açığı 51,7 milyar dolar oldu (OVP’de tahmin edilen GSYH’nin yüzde 4,8’i.) Cari açıkta gerileme söz konusu. Bu, talepteki gerilemeyle birlikte ele alındığında büyümenin hız kestiğinin göstergesi” dedi. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir