İsrail’de şekeli destekleme kararı: Merkez Bankası 30 milyar dolarlık döviz satacak

İsrail-Filistin çatışmasının üçüncü gününde, İsrail Merkez Bankası 30 milyar dolara kadar döviz satış programı duyurdu. İsrail’in para birimi şekel yüzde 2’ye varan değer kaybı yaşarken, Merkez Bankası para birimindeki oynaklığa müdahale etmek için döviz satışı programı açıkladı.

İsrail Merkez Bankası’nın açıklamasında, “Banka, döviz kurundaki oynaklığı hafifletmek ve piyasaların düzgün işleyişinin devamı için gerekli likiditeyi sağlamak amacıyla önümüzdeki dönemde piyasada faaliyet gösterecek” ifadelerine yer verildi. Merkez Bankası, piyasaya 15 milyar dolara kadar ek likidite sağlayacağını belirtti.

Banka, amacının şekelin döviz kurundaki dalgalanmayı yumuşatmak ve gerekli likiditeyi sağlamak olduğunu belirtilirken, merkez bankası yaklaşık iki yıldır ilk kez piyasaya müdahale ediyor ve ilk kez dolar satıyor.

AKARYAKIT TEDARİKİ DURDURULMUŞTU

İsrail, Hamas’ın dün başlattığı ‘Aksa Tufanı’ isimli saldırının ardından Gazze’ye akaryakıt ve mal girişini durdurma kararı almıştı. Yediot Ahronot gazetesinin Başbakan Binyamin Netanyahu’nun ofisinden yapılan açıklamaya dayandırdığı haberde, alınan kararların, Hamas ve İslami Cihad’ın uzun yıllar boyunca bir daha İsrail vatandaşlarını tehdit etmemesi ve onlara zarar vermemesi için elindeki askeri gücün yok edilmesini amaçladığı ,ifade edilmişti. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir